Rozważasz zakup Internetu światłowodowego? Poniżej udzielamy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez naszych Klientów pytania.
Czym jest światłowód?
Światłowód to wykonany z włókna szklanego oraz tworzyw sztucznych przewód, dzięki któremu za pomocą fali świetlnej możliwe jest przesyłanie danych, z prędkością wynoszącą nawet kilka TB/s.
W jaki sposób zachodzi przesyłanie danych?
Działanie światłowodu opiera się na zjawisku całkowitego odbicia. Trafiające do rdzenia światłowodu światło zostaje w nim na zawsze. Dzieje się tak, ponieważ rdzeń jest otoczony płaszczem, którego współczynnik załamania jest niższy niż w współczynnik załamania rdzenia. W punkcie styku światła oraz rdzenia, dochodzi do całkowitego, wewnętrznego odbicia światła. Wówczas fala odbita posiada takie same parametry, jak fala padająca. Aby zapewnić, jak najlepszy przepływ sygnału świetlnego, bardzo często stosowane są wzmacniacze optyczne, które powodują, że zasięg światłowodów może sięgać nawet tysięcy kilometrów!
Gdzie można zainstalować światłowód?
Światłowody dostępne są aktualnie w średniej i dużej wielkości miastach. Ponieważ Internet światłowodowy ciągle się rozwija, mapa sieci w Polsce dynamicznie się zmienia. Dlatego to, że w danym miejscu obecnie brakuje infrastruktury światłowodowej, nie znaczy, że nie pojawi się tam w niedługim czasie.
Jak wygląda montaż światłowodu?
Obecnie większość instalacji światłowodów zachodzi przy użyciu technologii FTTH (fiber to the home). Podłączenia sieci montuje się bezpośrednio z domami mieszkalnymi.
Montaż łączy się z koniecznością rozprowadzenia okablowania wewnątrz budynku. Technicy
instalują je tak, by kable były, jak najmniej widoczne. Całość zajmuje ok. 3h.
Jakie są zalety światłowodu?
Internet światłowodowy posiada wiele zalet. Użytkowników zachwyci przede wszystkim szybkość pobierania i wysyłania danych. Dodatkowo charakteryzuje się on niskim pingiem (niewielkimi opóźnieniami w dostępie do serwera), co spodoba się szczególnie graczom. Ponadto jego działanie jest niezależne od warunków atmosferycznych. Ponieważ przesyłany sygnał nie przechodzi przez dodatkowe urządzenia, jest bezusterkowy.