Jest to pytanie, które na rzut oka mogłoby się wydawać – nie jest bezzasadne. W pogoni za coraz większą transmisją sieciową (od 300 Mb/s do 500 Mb/s i analizie 5G) warto zastanowić się, jaki Internet jest potrzebny w miejscach, gdzie nie gra się online?
Gry online mają to do siebie, że generują największy transfer sieci. Powodują obciążenia w trybie ciągłym, a ich rosnąca wykonalność i postęp technologiczny przekłada się na zwiększenie wydajności sieci. Zastanawiasz się jaka jest różnica pomiędzy łączem Internetu domowego i jego swobodnym działaniu a takim, które jest obciążone grą online? Przy prędkości 100 Mb/s mogą występować problemy z płynnością gry. Gdy jednocześnie słuchamy radia – może mieć ono problemy z przepustowością. Dopiero gdy zatrzymamy grę radio zacznie działać płynnie. Takie problemy sprawiają, że pojawiają się pomysły jak znacząco zwiększyć szybkość Internetu. W dzisiejszych czasach coraz częściej potrzebujemy korzystać z większej liczby urządzeń i realizować różne zadania za pomocą sieci.
Dom bez gier internetowych a szybkość sieci
Jeśli w domu lub mieszkaniu nie ma fana gier online, to jaką ofertę powinniśmy wybrać? Załóżmy, że Internet ma zapewnić:
- Swobodne przeglądanie sieci
- Komunikację: Na przykład wiele zdjęć wysłanych za pośrednictwem Whatsapp lub Messenger
- Oglądanie Netflix lub HBO od czasu do czasu w nocy bez przeciążania sieci z powodu innych połączeń
- Poranne spotkanie na platformie Teams
Takie wymagania sprawiają, że sieć nie wymaga szybkości połączenia 500 Mb/s -1 Gb/s. Choć internet dla graczy musi osiągać najwyższą prędkość – co przełoży się na frajdę z rozrywki multimedialnej – to standardowe czynności w Internecie nie muszą bić rekordów transmisji.
Jaki Internet wybrać, jeśli nie grasz w sieci?
Nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie, jaki Internet wybrać, jeżeli nie gramy w gry online. Zależne jest to od wielu czynników oraz osobistych preferencji, na przykład technologii używanej w domu. Jest to widoczne na przykład w możliwościach 4K – jeżeli ktoś nie korzysta z takiego Internetu do gier online, może ono sprawdzić się do oglądania filmów odtwarzanych przez sieć w doskonałych rozdzielczościach. Decyzję o tym, jaki Internet wybrać należy dostosować do własnych preferencji. Korzystanie z szybkiego Internetu w momencie gdy nie gramy w gry online, nie oznacza, że nie przyda się do innych zadań. Na przykład wystarczy, że jedna osoba korzysta z platformy Teams w tym samym czasie, co dzieci, wtedy zwykłe łącze do swobodnej pracy mogą nie wystarczyć.
Z drugiej strony – zwłaszcza na forach internetowych, można znaleźć ciekawe opisy osób, które zdecydowały się nie zwiększać swojej prędkości, tylko ją zmniejszać. Efekt ten jest zaskakujący, bo okazuje się, że np. swobodna praca biurowa czy choćby aktywność sieciowa polegająca na oglądaniu filmów – łącze 25 Mb/s jest wystarczające. Jest to jednak oczywiście rozwiązanie ekstremalne. Można jednak założyć, że dla osób, które na co dzień nie grają w sieci, dobry Internet to około 100-300 Mb/s.